Potęga Teraźniejszości

Zwykły wpis

Zapraszam pod nową odsłonę bloga. Artykuł, który czytasz dostępny jest pod adresem: klik.

Tytuł: The Power of Now
Autor:
Eckhart Tolle
Wydawnictwo:
Namaste Publishing
Data wydania:
Wrzesień 2004
Ilość stron:
224
ISBN:
1577314808
Darmowe fragmenty: 
wstęp, różne po angielsku

„Początkiem wolności jest uświadomienie sobie, że nie jesteś (…) myśleniem. (…) W momencie, w którym zaczniesz obserwować myśli, wyższy poziom świadomości zostanie aktywowany. Następnie zaczniesz sobie zdawać sprawę, że istnieje ogromna inteligencja poza myślą, a myśl jest tylko małym elementem tej inteligencji. Zdasz sobie także sprawę, że wszystko co ma naprawdę znaczenie – piękno, miłość, kreatywność, radość, pokój wewnętrzny – pochodzą z poza umysłu. Zaczniesz się budzić.”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 14, Rozdział 1

Jest to jedna z tych książek, które chciałbym przepisać tutaj w całości, aby każdy mógł się z nią zapoznać. Niestety prawa autorskie mi tego zabraniają, dlatego, jedyne co mogę zrobić, to zachęcić tą recenzją do samodzielnego jej zdobycia i przeczytania.

Wydanie z 2004 roku, które posiadam, rozpoczyna się krótkim podsumowaniem sukcesu jaki odniosła ta pozycja. W tamtym okresie sprzedała się już w kilku milionach egzemplarzy na całym świecie, została przetłumaczona na 30 języków, zaczęła żyć własnym życiem – jak pisze o niej autor. Jej pierwsze wydanie ukazało się w  1997 roku, w ilości trzech tysięcy sztuk. Pięć lat później stało się numerem jeden na liście bestsellerów New York Times.

Wstęp do książki, jest krótkim streszczeniem historii z życia autora, w której zostaje on duchowym nauczycielem.  Pisze, że prawie do trzydziestego roku życia żył w stanie ciągłego niepokoju przeplatanego okresami myśli samobójczych. Pewnej nocy, niedługo po jego 29 urodzinach, obudził się o wczesnej godzinie z uczuciem strachu. Nie był to pierwszy raz, gdy miał takie uczucie, ale tym razem było ono znacznie intensywniejsze. Będąc w takim stanie, zaczął zastanawiać się, jaki jest sens żyć dalej z taką ilością męki. Chęć śmierci była w tamtym momencie silniejsza niż podświadome pragnienie życia. „Nie mogę już dłużej ze sobą żyć” – ta myśl latała mu po głowie. Nagle uświadomił sobie coś niespodziewanego:

„Jestem jeden, czy jest mnie dwóch? Jeśli Ja nie mogę żyć ze Sobą, to musi być mnie dwóch: Ja i Sobą, z którym Ja nie potrafię żyć. Może, pomyślałem, tylko jeden jest prawdziwy.”
Eckhart Tolle, Potęga Teraźniejszości, Strona 1, Wstęp

Został oszołomiony tym spostrzeżeniem. Jego umysł zatrzymał się. Był w pełni świadomy jednak bez żadnych myśli. Poczuł, że jest wsysany w pustkę wewnątrz niego. W końcu puścił opór i poddał się jej. Nie pamięta nic z tego co stało się później. Rankiem został obudzony przez śpiew ptaka za oknem. Promienie słoneczne przebijały się przez zasłony. Nie miał żadnych myśli. Wstał i i chodził po pokoju. Rozpoznał go, ale uświadomił sobie, że nigdy wcześniej tak naprawdę go nie widział. Wszystko było świeże i oryginalne. Przez następne pięć miesięcy żył w stanie głębokiego pokoju i szczęścia. Później to uczucie zmniejszyło się na intensywności i stało się jego naturalnym stanem.

Tak rozpoczęła się historia życia autora a jednym z jej owoców jest ta książka – owocem soczystym, pożywnym i bogatym w witaminy.

Treść w niej zaprezentowana zbudowana jest na zasadzie pytań i odpowiedzi. Pytania zebrane zostały z wykładów, seminariów, i prywatnych spotkań z autorem, a zadawane były przez uczestników. Ułożone są w taki sposób, że budują wiedzę po kolei, od podstawowych informacji, po coraz bardziej szczegółowe. Dodatkowo pogrupowane są tematycznie w dziesięć rozdziałów.

Pierwsze pytanie, na jakie pada odpowiedź brzmi: „Oświecenie – co to jest?”. W różnych miejscach książki znajdziemy nawiązanie do tego tematu, jednak w kilku akapitach pod pytaniem, autor w prostych słowach pisze, że jest to stan dostępny każdemu z nas już teraz, stan poczucia jedności i więzi z czymś niemierzalnym i niezniszczalnym, czymś znacznie większym od nas, a jednocześnie paradoksalnie czymś, co jest w istocie nami, z Istnieniem. Jest końcem cierpienia i wyjściem z niewoli ciągłego myślenia.

Słowo Istnienie jest używane w książce dosyć często. Według definicja autora jest to, wieczne, wszechobecne Jedno Życie, które przejawia się w wielu formach podlegających procesowi narodzin i śmierci. Jest naszą najgłębszą istotą i jest nam bezpośrednio dostępne. Niektórzy nazwą to Bogiem, jednak autor unika tego określenia, gdyż, jak pisze, obrosło ono w różne formy, każdy ma swoje jego wyobrażenie i tak naprawdę to słowo jest puste.

Aby doświadczyć oświecenia należy uwolnić się od identyfikacji z umysłem. Jest to według autora największa przeszkoda. Jeśli nie potrafimy nie myśleć, to znaczy, że to nie my wykorzystujemy umysł, ale on wykorzystuje nas. Mentalny hałas wytwarzany przez myśli przeszkadza nam w doświadczeniu spokoju i naszego Istnienia.

Stan umysłu wolny od myśli, to bycie obecnym całkowicie w chwili teraźniejszej. Całkowita akceptacja tego co jest. Umysł uwielbia podróżować po przeszłych wydarzeniach lub planować przyszłe. Nigdy nie ma go tu i teraz. Przebywanie w teraźniejszości oznacza śmierć ego. Autor wielokrotnie zwraca na to uwagę i podaje sposoby na zakotwiczenie się w Teraz.

Jednym ze sposobów jest obserwowanie „myśliciela”, głosu w głowie, tak często jak to tylko możliwe. Każdą myśl należy obserwować bezstronnie, nie oceniać i nie potępiać. Dzięki tej praktyce odkryjemy, że istnieje w głowie obserwowany głos, oraz Istota, która go słucha.

Innym sposobem podanym w książce jest kierowanie swojej uwagi na Teraz. Należy być intensywnie świadomym teraźniejszej chwili. W ten sposób w procesie myślowym umysłu tworzy się przerwa. Jest to esencja medytacji.

Sposobów podanych w książce jest kilka i właściwie wszystkie sprowadzają się do jednego – do kierowania swojej uwagi na jakiś podmiot. W powyższych są nimi myśli albo chwila obecna. Jednak moim ulubionym, opisanym w książce jest ciało. Należy zakotwiczyć uwagę najlepiej w nim całym, jednak jeśli ktoś nie potrafi wystarczy mały fragment np. ręka czy noga. Dzięki temu, tak jak w poprzedni sposobach, odbieramy energię myśleniu.

Obserwować można także swoje emocje, które są odzwierciedleniem stanu umysłu. I nawet jeśli wydaje nam się, że umysł jest spokojny to emocje powiedzą nam prawdę. Autor poleca być świadomym jednocześnie emocji i obserwatora.

Książka z każdą kolejną stroną i rozdziałem pragnie wciągnąć nas w chwilę obecną. Każde jedno zdanie służy temu celowi.  Autor, przedstawiając zalety tego stanu i wady ciągłego myślenia, krąży wokół różnych tematów. Jeden z nich przedstawiony jest w rozdziale ósmym i mówi o związkach między dwojgiem ludzi, które jak sinusoida poruszają się pomiędzy chwilami uniesienia i chwilami, gdy wszystko jest źle.  Dotyczy to głównie związków intymnych. Jeśli doświadczamy raz miłości a innym razem ataków, to znaczy, że pomyliliśmy przywiązanie ego i poczucie przynależności z miłością. Nie można jednocześnie kochać i atakować, ponieważ prawdziwa miłość nie ma przeciwieństwa. Autor pisze, że można zamienić taki związek w związek oświecony. Trzeba być uważnym w chwili obecnej. Wtedy nigdy nie damy się ponieść ego. Związek to świetna praktyka duchowa.

Przebywanie w chwili obecnej jest naturalne. W końcu przeszłość była a przyszłości jeszcze nie ma. Zawsze jest tylko teraz. Będąc pod wpływem ego możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, jednak przyszłość zawsze nadejdzie jako Teraz. Pomimo tego autor nie neguje przydatności korzystania z czasu zegarowego ze względów praktycznych np. po to, aby wyznaczyć sobie cele. Poleca jednak natychmiast wrócić do chwili obecnej,  aby nie zacząć identyfikować się z przeszłością i przyszłością.

To co napisałem powyżej jest kroplą w morzu informacji zawartych w książce. Jest to doskonały poradnik do samoobsługi siebie. Polecam go czytać powoli i ze zrozumieniem. A najlepiej praktykować w trakcie czytania. Przebywanie w tu i teraz jest niesamowicie przyjemne. Uwalnia od wszelkich emocjonalnych problemów. W końcu tu i teraz ich nie ma.

Najważniejsza rzecz jaką zanotowałem czytając tą książkę to: „Bóg chce się wyrazić prze zemnie w pełni, jako boska, nieograniczona istota”.

Na koniec kilka ciekawszych cytatów:

„Mówiąc dokładniej, to nie jest tak, że używasz umysłu w zły sposób – ty zwykle nie wykorzystujesz go wcale. To on wykorzystuje ciebie. To jest choroba. Wierzysz, że jesteś swoim umysłem. To złudzenie. Narzędzie przejęło nad tobą kontrolę.”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 13, Rozdział 1

„Więc jednym, najistotniejszym krokiem na drodze do oświecenia jest: nauczyć się nie identyfikować z umysłem. Za każdym razem, gdy stworzysz przerwę w strumieniu umysłu, światło twojej świadomości rośnie w siłę.”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 17, Rozdział 1

„Zaakceptuj – następnie działaj. Cokolwiek przyniesie aktualna chwila, zaakceptuj to tak jakbyś to wybrał. Zawsze pracuj z tym co jest, nie przeciwko temu. Zaprzyjaźnij się z tym, nie bądź wrogiem. To cudownie przemieni twoje życie.”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 29, Rozdział 2

„Z tego samego powodu, z jakiego słońce jest nieskończenie jaśniejsze niż płomień świecy, nieskończenie więcej inteligencji jest w Istnieniu niż w twoim umyśle.”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 98, Rozdział  6

„Słyszałeś może tę buddyjską sentencję: „Gdyby nie było iluzji, nie byłoby oświecenia”. Właśnie poprzez świat, a ostatecznie przez ciebie, Nieprzejawione dostępuje samopoznania. Jesteś tu, aby mógł się ziścić boski plan wszechświata. Jesteś aż tak ważny!”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 117, Rozdział 7

„Najlepszym katalizatorem zmian w związku jest kompletna akceptacja swojego partnera takim jakim on lub ona jest, bez potrzeby osądzania lub zmiany w jakikolwiek sposób.”
Eckhart Tolle, The Power of Now, Strona 128, Rozdział 8

Reklamy

One response »

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s