Jak wykonać test mięśniowy?

Zwykły wpis

Zapraszam pod nową odsłonę bloga. Artykuł, który czytasz dostępny jest pod adresem: klik.

Zanim opiszę krok po kroku jak wykonać test mięśniowy, zacznę od krótkiego opisu historii powstania kinezjologii stosowanej, z której technika ta się wywodzi.

Kinezjologia Stosowana

W 1964 roku, do gabinetu doktora Georga J. Goodhearta zawitał pacjent z nieruchomym i bolącym ramieniem. Badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości co było dziwne, gdyż pacjent skarżył się, że posiada ten problem od 15 lat. Doktor postanowił ucisnąć małe guzki, które odkrył w pobliżu miejsc sprawiających ból i wtedy siła mięśnia oraz ruchomość barku została przywrócona. Odkrycie to doprowadziło do wypracowania metody wyszukiwania słabych mięśni oraz sposobu na ich wzmacnianie. Z odkrycia ostatecznie rozwinęła się Kinezjologia Stosowana (KS) (ang. Applied Kinesiology).

W 1976 roku Goodheart założył organizację The International College of Applied Kinesiology (ICAK), której zadaniem była promocja rozwoju KS oraz łączenie lekarzy i studentów, których przedmiotem wspólnego zainteresowania było badanie mięśni jako formy systemu diagnostycznego. ICAK definiuje Kinezjologię Stosowaną jako „system, który ocenia strukturalne, chemiczne i umysłowe aspekty zdrowia, używając Testów Mięśniowych wraz z innymi standardowymi metodami diagnostycznymi”.

Test Mięśniowy (TS) w KS wykonywany jest w taki sposób, że pacjent używa konkretnego mięśnia lub grupy mięśni aby oprzeć się naciskowi lekarza. Proces nie ma być testem siły między pacjentem a lekarzem, a raczej subiektywną oceną napięcia mięśnia i jakości jego odpowiedzi na nacisk. Podstawowym założeniem metody jest to, że każdej dysfunkcji organu towarzyszy osłabienie odpowiadającego mu mięśnia.

Mimo iż KS jest wykorzystywana do wykrywania fizycznych dysfunkcji, to TM może być z powodzeniem użyty do komunikacji z umysłem podświadomym, gdyż to on w sposób automatyczny steruje motorycznymi funkcjami, czyli kontroluje ruch mięśni. Poruszamy się, ponieważ wysyła sygnały elektryczne do odpowiednich mięśni w odpowiednim czasie. Siła mięśni jest zdeterminowana przez siłę tego sygnału.

Jedna z teorii mówiącej o tym jak działa TM mówi, że gdy w umyśle pojawi się myśl, która jest w sprzeczności z przekonaniami podświadomości to następuje sytuacja stresowa. Umysł podświadomy zajęty jest wtedy walką z tą myślą, a konflikt pomiędzy świadomością a podświadomością prowadzi do osłabienia mięśnia.

Z tego wynika, że TM może być wykorzystana do odkrycia myśli, które są dla nas stresujące, oraz tych, które są w opozycji do przekonań podświadomości.

Powszechnie znanym i bardzo prostym testem jest Test Delta, w którym lekarz wywiera nacisk w dół na wyprostowane przez pacjenta ramie. Testowany jest tutaj mięsień naramienny czyli deltoid.

Test Mięśniowy

Poniższy opis wykonania TM wzorowany jest na książce PSYCH-K … The Missing Piece Peace in Your Life autorstwa Roberta M. Williamsa. Do jego wykonania potrzebny będzie partner/partnerka.

  1. Stań naprzeciwko swojego partnera, twarzą w twarz, ale przesuń się w lewo bądź prawo tak aby patrzeć przez jego wyciągnięte ramię.
  2. Osoba testowana wyciąga ramię w bok, tak jak podczas robienia samolotu. Ramię ma być równolegle do podłogi, głowa prosto, podbródek równolegle do podłogi, oczy otwarte a wzrok skierowany w dół na podłogę. Jeśli jedno ramie się zmęczy, można użyć drugiego.
  3. Chwyć lekko ręką wyciągnięte ramie w miejscu, gdzie ludzie zwykle noszą zegarek, drugą dłoń oprzyj na ramieniu, dla większej stabilności.
  4. Każ swojemu partnerowi pomyśleć o czymś przyjemnym, a gdy się zanurzy w tym przyjemnym odczuciu, powiedz „Bądź silny” tuż przed wykonaniem delikatnego, stałego nacisku w dół przez około 2 sekundy, albo do momentu gdy poczujesz, że mięsień odpuścił, albo się usztywnił.
  5. Osoba testowana ma za zadanie opierać się naciskowi jednocześnie koncentrując się na pozytywnym odczuciu.
  6. Zanotuj reakcję mięśnia, czy mięsień był silny czy słaby. Najbardziej istotne jest subiektywne odczucie osoby testowanej.

Powyższą procedurę należy wykonać ponownie, tym razem jednak osoba testowana powinna koncentrować się na negatywnym odczuciu. W przypadku pozytywnego uczucia reakcja mięśnia powinna być mocniejsza.

Zamiast pozytywnych lub negatywnych uczuć można testować odpowiedzi podświadomości na twierdzenia typu: „Jestem wartościowy”, „Kocham siebie” i każde inne. W przypadku, gdy dane twierdzenie jest w konflikcie z przekonaniami podświadomości odpowiedź mięśnia powinna być słaba.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s