PSYCH-K

Zwykły wpis

Zapraszam pod nową odsłonę bloga. Artykuł, który czytasz dostępny jest pod adresem: klik.

Tytuł: PSYCH-K … The Missing Piece Peace n Your Life
Autor: 
Robert M. Williams, M.A.
Wydawnictwo: Myrddin Publications
Data wydania: Lipiec 2004, wydanie 1
Ilość stron: 157
ISBN: 0-9759354-0-2
Darmowe fragmenty: pierwszy rozdział, siódmy rozdział

„Jesteś jedną osobą pośród bilionów na świecie, na planecie jednej z bilionów we wszechświecie. Możesz myśleć, że twoja transformacja nie ma znaczenia, ale tak nie jest. Wszyscy jesteśmy połączeni. Gdy zmieniasz swoje życie, jesteś inspiracją i przykładem dla innych w twoim otoczeniu. A każda transformacja dodaje się do kolektywnej świadomości która jest konieczna, aby zmienić nasz świat. Masz znaczenie!”
Robert Williams, PSYCH-K … The Missing Peace In Your Life,  Rozdział 11

Jest to bardzo krótka książeczka. I nawet pomimo swoich 157 stron posiada tak duże marginesy, że cała treść zmieściła by się na 60 stronach, albo i mniej. Zrobiłem eksperyment i skopiowałem treść przykładowego pierwszego rozdziału, i ustawiłem standardowe marginesy. Dziewięć stron zmieściło się na trzech.

W sieci można spotkać wiele negatywnych komentarzy. Główne z nich, to że książka nie jest warta swojej dość wysokiej ceny, nie opisuje metody PSYCH-K (wymawia się sigh-kay), oraz, że autor tą książką tylko zachęca do wzięcia udziału w drogich warsztatach.

Nie będę tego komentował, gdyż nie znam intencji autora. Faktem natomiast jest, że nie ma tu opisu najważniejszego, czyli przedstawienia metody zmiany podświadomych programów, którą autor nazywa PSYCH-K. Czuje się brak jednego rozdziału. Sam autor wspomina we wstępie, że książka jest bardziej o tym dlaczego niż jak.

Przez wzgląd na swój rozmiar myślę o niej jak o pigułce ze skondensowaną wiedzą. Jest tu cała masa bardzo ciekawych informacji, nad każdym zdaniem warto się zastanowić i jest zdecydowanie warta przeczytania.

Natomiast tym, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o samej metodzie, polecam obejrzenie filmiku Biology of Perception, Biology of Change. W drugiej części prezentację prowadzi autor książki i demonstruje, z wykorzystaniem kogoś z publiczności, podstawowy proces. Dodam tylko, że warto wcześniej przeczytać książkę, a następnie obejrzeć prezentację.

A teraz coś o zawartości.

Autor rozpoczyna opowieść od historii powstania metody. Pisze nieco o sobie, o tym jak stał się terapeutą i jak to pewnego mroźnego, grudniowego dnia, pełen złości usiadł w ogrodzie. Wykrzyczał na głos: „Boże, jeśli nie chcesz, aby robił to co robię, to czego chcesz?”. Nie liczył na odpowiedź. Jednak ku jego zdziwieniu w ciągu kilku minut sposób na zmianę podświadomych wierzeń pojawił się w jego umyśle. Szybko pobiegł do komputera i spisał trzynaście podstawowych prawd. Tworzą one rdzeń metody PSYCH-K, tzw. Core Belief Balance.

Czytając książkę dowiadujemy się dużo na temat umysłu, jego funkcjonowania, podziału na część świadomą i podświadomą, lewą i prawą półkulę i za co każda z nich odpowiada. Autor pisze też o całościowym stanie umysłu, w którym obie półkule komunikują się ze sobą. W tym stanie bardzo łatwo zmienić swoje programy, dlatego metoda PSYCH-K aktywnie go wykorzystuje.

Umysł świadomy przedstawiony w książce jest abstrakcyjny, posiada krótką pamięć i ograniczone możliwości przetwarzania, około 2000 bitów informacji na sekundę. Podświadomość z kolei działa na zasadzie nawyków, monitoruje operacje w ciele takie jak np. bicie serca, zna świat za pomocą pięciu zmysłów, potrafi przetwarzać około 4 bilionów bitów informacji na sekundę i obsługiwać tysiące zadań jednocześnie.

Jedną, z trzech najciekawszych dla mnie rzeczy jest opis testu mięśniowego. Opis jest dosyć szczegółowy i zwraca uwagę na wiele detali. Test mięśniowy wykorzystywany jest do komunikacji z umysłem podświadomym i dzięki niemu możemy bezpośrednio zapytać, i dowiedzieć się jakie wierzenia są zapisane w podświadomości. Podświadomość odpowiada nam w jej języku, czyli w sposób sensoryczny. Dodatkowo w rozdziale 10 znajduje się lista przykładowych wierzeń, które powinniśmy przetestować na sobie za pomocą tego testu. Wierzenia te pogrupowane są na siedem najważniejszych dziedzin życia: duchowość, samoocena, związki, prosperowanie, zdrowie i ciało, smutek i strata, i siła osobista.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wykonać test mięśniowy zapraszam do artykułu Jak wykonać test mięśniowy?

Drugą, bardzo ciekawą rzeczą jest opis techniki nazwanej VAK to the Future. Nazwa dumnie brzmiąca a VAK to poprostu Wizualnie, Dzwiękowo i Ruchowo (Kinetycznie). Technika ta jest sposobem na zamianę celów jakie wyznacza sobie umysł świadomy na sensoryczny język podświadomości. Jak wielokrotnie podkreślał autor te dwa umysły są rożne, dlatego świadomy cel być szczęśliwym nie wiele mówi podświadomości. Aby podświadomość zrozumiała co chcemy osiągnąć, trzeba użyć zmysłów. Autor pisze, że trzy najważniejsze zmysły to zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Dwa pozostałe, czyli smak i powonienie są mniej istotne i rzadko przydatne. Często ludzie są wyspecjalizowani w jednym z tych zmysłów. Wyjaśnia to według autora przyczynę, dla której techniki wizualizacyjne działają lepiej dla jednej grupy osób, a dla innych np. lepsze są taśmy z nagranymi afirmacjami.

Trzecią, ciekawą rzeczą jest czterokrokowy proces manifestacji. Intencja/Cel + Oddanie + PSYCH-K + Działanie = Manifestacja. Każdy z tych kroków jest okraszony krótkim opisem.

Na sam koniec obalone zostają trzy największe mity, które dotyczą zmiany naszych wierzeń. Te mity to:

1. Jeśli masz negatywne wierzenie przez długi czas to zajmie dużo czasu, aby je zmienić.

2. Zmiana starych zachowań i wzorców myślowych jest trudna i często bolesna.

3. Musisz wiedzieć co powoduje problem, aby go rozwiązać. Poznanie przyczyny problemu jest konieczne do jego rozwiązania.

Oceniam tę książkę na 4/5 gwiazdek. Jest zdecydowanie warta zapoznania się. Poszerza zrozumienie działania świadomości i podświadomości, uczy o tym jak skutecznie programować swoją podświadomość oraz jak skutecznie komunikować się z nią za pomocą testu mięśniowego. Szkoda, że autor nie zdecydował się opisać w niej metody PSYCH-K, dlatego tylko 4/5 gwiazdek.

Ciekawsze cyctaty z książki:

Zauważ, że zdolności przetważania świadomego umysłu to 2000 bitów informacji na sekundę i porównaj je do 4 bilionów bitów na sekundę umysłu podświadomego. Jeśli świadomy umysł ma jakiś cel, z którym podświadomy umysł się nie zgadza, zgadnij który umysł zwykle wygrywa rywalizację.”
Robert Williams, PSYCH-K … The Missing Peace In Your Life,  Rozdział 2

„Z powodu nadzwyczajnej mocy podświadomości, łatwo jest myśleć o niej jak o wrogu, gdy sabotuje twoje cele życiowe. W rzeczywistości jest bardziej jak przyjaciel, o jak najlepszych intencjach, który próbuje zrobić to co uważa, że jest dla ciebie najlepsze.”
Robert Williams, PSYCH-K … The Missing Peace In Your Life,  Rozdział 2

„Te wnioski, w formie wierzeń, postaw, wartości i tak dalej, są sporządzane na podstawie przeszłych doświadczeń i zapisywane w podświadomym umyśle. Nawet jeśli możemy być nieświadomi ich wpływu na nas, w sposób widoczny kierują one naszymi czynami i zachowaniami.”
Robert Williams, PSYCH-K … The Missing Peace In Your Life,  Rozdział 5

„Afirmacje, wizualizacje, pozytywne myślenie i siła woli są często nieefektywne w komunikowaniu naszych świadomych celów do podświadomości w języku jaki ona potrafi zrozumieć. ”
Robert Williams, PSYCH-K … The Missing Peace In Your Life,  Rozdział 6

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s